DOLANDIRICILARA DİKKAT!

Sevgili yazar adayları, kitabınızı basacak yayınevinde dikkat etmeniz gereken unsurlar şunlardır:

1 – Kitabı kaç günde bastıklarını sorun. Eğer size 10 gün gibi 2 hafta gibi süreler söylüyorlarsa bilin ki kitabınızı hiçbir editöryel inceleme yapmadan basacaklar. Bu okur karşısına kötü bir şekilde çıkmanız demektir. Okurun sizi beğenmemesi demektir. Hiçbir yayınevi bir kitabı editör incelemesinden geçirerek ve yapılması gereken tüm alt yapı çalışmalarını yaparak 10 günde basamaz. Bu eşyanın tabiatına aykırıdır.

2- Sözleşme örneği isteyin ve sözleşmedeki maddeleri dikkatle okuyun. Size hangi garantileri veriyorlar bakın. En önemlisi editöryel hizmeti beğenmediğiniz takdirde sözleşmeyi iptal etme ve verdiğiniz parayı geri alma hakkını içeren bir madde ekletin.

3- Yayınevine mutlaka gidin. Bürolarını görün. Depolarını görün. Sonra ‘Depomuzda yer yok!’ diyerek kitaplarınızı size göndermesinler. Çok zor durumda kalırsınız. Mümkünse matbaayı da görün. Bir yayınevi size matbaa gösterebiliyorsa ciddi bir yayıncı demektir.

4- Kitabınızı basmak isteyen yayınevinin yayınladıkları başka kitapları görmek isteyin. Hatta yazarların telefonunu isteyin. Yayınevini, o yayınevi ile çalışmış yazarlara sorun. Bir yayınevinin size daha önce bastığı kitapları göstermesi büyük bir marifet değildir. Evet, o kitabı basmıştır ama acaba yazara verdiği sözleri tutmuş mudur? Mutlaka yayınevinin yazarları ile konuşun. Bizim yazarlarımızın hakkımızdaki görüşlerini sitemizden okuyabilirsiniz.

5. Yayınevi kitabınızı bir editöre vereceğini söylüyorlarsa, editörle mutlaka ama mutlaka tanışın. Birçok yayınevi size bu imkânı sağlamaz. Bizimle çalışırsanız editörün telefonu sizde olur. İstediğiniz zaman ona ulaşırsınız ve gerektiğinde o da size ulaşır.

6. Çalışacağınız yayınevinin editöryel çalışmayı ne şekilde yaptığını bir örnekle göstermelerini rica edin. Yani eski bir çalışmayı size göstersinler ve nereleri düzeltmişler yazara hangi önerileri sunmuşlar bunları görün. Editörlerin akademik yeterliliklerini inceleyin. Destekli kişisel yayıncılık yapan yayınevlerinin birçoğunda gerçek anlamda editör yoktur. Lise mezunu sekreterleri karşınıza editör diye çıkartırlar. Bu kişiler nerelerden mezun olmuş, bu güne kadar hangi editöryel çalışmaları yapmış lütfen sorun. Boş laflara itibar etmeyin. Sözleşmenize ‘editöryel hizmeti beğenmediğiniz takdirde iptal etme hakkını’ mutlaka ama mutlaka ekletin.

7. Kitabın kapağını yapacak tasarımcıyla görüşün ve ne tür bir kapak istediğinizi doğrudan anlatın.